20021321-00054D8LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
20021321-00054D8LF
描述:
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
用户指南
Insulation Height 0.177" (4.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Receptacle
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions 54
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Series Minitek127® 1.27mm
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)