首页 / 针座,公插针 / 20021511-00080T1LF
minImg
20021511-00080T1LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
20021511-00080T1LF
描述:
CONN HEADER VERT 80POS 1.27MM
用户指南
Insulation Height 0.213" (5.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 80
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Series Minitek127® 20021511
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)