20FLZ-SM1-TB
JST Sales America Inc.
型号:
20FLZ-SM1-TB
描述:
CONN FFC FPC TOP 20POS 0.5MM R/A
用户指南
Actuator Color Black
Mating Cycles -
Voltage Rating 50V
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Tin-Lead
Height Above Board 0.079" (2.00mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 20
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FLZ
Locking Feature Slide Lock
Housing Color Gray
Pitch 0.020" (0.50mm)