228ADVAGFBRC
CTS Electrocomponents
型号:
228ADVAGFBRC
描述:
228ADVAGF+B STYLE IN RED COLOR W
用户指南
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Operating Force 160gf
Actuator Orientation Top Actuated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Switch Travel 0.25mm
Actuator Height off PCB, Vertical 14.40mm
Termination Style PC Pin
Actuator Type Oval Button
Outline 7.20mm x 6.80mm
Circuit SPST-NO
Mechanical Life 100,000 Cycles
Mounting Type Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) 1.9 VDC
Series 228A