228ADVAYF
CTS Electrocomponents
型号:
228ADVAYF
描述:
LED TACT SWITCH, THROUGH HOLE, Y
用户指南
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Operating Force 160gf
Actuator Orientation Top Actuated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Yellow
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Switch Travel 0.25mm
Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
Termination Style PC Pin
Actuator Type Plunger for Cap
Outline 7.20mm x 6.80mm
Circuit SPST-NO
Mechanical Life 100,000 Cycles
Mounting Type Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) 1.9 VDC
Series 228A