2540-60K2UG
3M
型号:
2540-60K2UG
品牌:
3M
描述:
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.390" (9.91mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1.75A
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.243" (6.17mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Series 2500
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Gray
Contact Finish - Post Tin-Lead
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.112" (2.84mm)