296UD252B1N
CTS Electrocomponents
型号:
296UD252B1N
描述:
POT 2.5K OHM 0.15W CARBON LINEAR
用户指南
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread -
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.539" (13.70mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Through Hole, Snap In
Rotation 300°
Product Status Obsolete
Series 296
Power (Watts) 0.15W
Resistive Material Carbon
Mfr CTS Electrocomponents
Resistance (Ohms) 2.5k
Size - Body Rectangular - 0.504" x 0.492" Face (12.80mm x 12.50mm)