311SM17-H58
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
型号:
311SM17-H58
描述:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Operating Position 0.280" (7.1mm)
Release Force 2.039gfm
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.058" (Round)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series SM
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 15gf
Overtravel 0.057" (1.45mm)
Electrical Life -
Voltage Rating - AC 125 V
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.310" (7.9mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number 311SM
Differential Travel 0.110" (2.8mm)