338HSM016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
型号:
338HSM016M
描述:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.33 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 111mOhm @ 120Hz
Series HSM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.6625 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 3300 µF