380LX471M160H022
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
380LX471M160H022
描述:
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.86 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 423mOhm @ 120Hz
Series 380LX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.66 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 470 µF