首页 / 铝电解电容器 / 400BXC2R2MEFC8X11.5
minImg
400BXC2R2MEFC8X11.5
Rubycon
型号:
400BXC2R2MEFC8X11.5
描述:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 19 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series BXC
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 95 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 2.2 µF