首页 / 铝电解电容器 / 400BXW150MEFC18X35
minImg
400BXW150MEFC18X35
Rubycon
型号:
400BXW150MEFC18X35
描述:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 920 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series BXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.07 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 150 µF