首页 / 铝电解电容器 / 400MXC100MEFCSN25X25
minImg
400MXC100MEFCSN25X25
Rubycon
型号:
400MXC100MEFCSN25X25
描述:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MXC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 805 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF