首页 / 铝电解电容器 / 420MXG180MEFCSN30X25
minImg
420MXG180MEFCSN30X25
Rubycon
型号:
420MXG180MEFCSN30X25
品牌:
Rubycon
描述:
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.16 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.624 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 180 µF