450D502F8
CTS Electrocomponents
型号:
450D502F8
描述:
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR
用户指南
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread 3/8-32
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 1.000" (25.40mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Obsolete
Series Stock Pot™ 450
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Resistive Material Carbon
Mfr CTS Electrocomponents
Resistance (Ohms) 5k
Size - Body Round - 0.938" Dia (23.83mm)