首页 / 铝电解电容器 / 450MXG56MEFCSN20X25
minImg
450MXG56MEFCSN20X25
Rubycon
型号:
450MXG56MEFCSN20X25
描述:
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 882 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 56 µF