475MHBS35K2H
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
型号:
475MHBS35K2H
描述:
CAP FILM 4.7UF 10% 575VDC RADIAL
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 11.6 mOhms
Series MHBS
Voltage Rating - DC 575V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 4.7 µF