500-0016-N10-97
Cinch Connectivity Solutions
型号:
500-0016-N10-97
描述:
CONN PLUG FMALE 7P SOLDER CUP
用户指南
Cable Opening 0.382" (9.70mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 and Molybdenum Disulfide (MoS2)
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Nickel
Shell Size - Insert 10-7
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Nickel
Primary Material Metal
Operating Temperature -20°C ~ 85°C