首页 / 铝电解电容器 / 50YXG1200MEFCGC18X25
minImg
50YXG1200MEFCGC18X25
Rubycon
型号:
50YXG1200MEFCGC18X25
描述:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.644 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series YXG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.74 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1200 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 26 mOhms