53610-S16-6
Amphenol ICC (FCI)
型号:
53610-S16-6
描述:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.640" (16.26mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 150.0µin (3.81µm)
Series Quickie™
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)