63453-014LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
63453-014LF
描述:
CONN RECEPT 14POS 2MM STR DL PCB
用户指南
Insulation Height 0.177" (4.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Current Rating (Amps) 2A
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Industrial, Medical
Number of Positions 14
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 60.0µin (1.52µm)
Series Minitek® 2.00mm
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)