首页 / 铝电解电容器 / 6.3YK1000MEFC8X11.5
minImg
6.3YK1000MEFC8X11.5
Rubycon
型号:
6.3YK1000MEFC8X11.5
品牌:
Rubycon
描述:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 590 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series YK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 708 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF