66951-036LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
66951-036LF
描述:
CONN RCPT 36POS 0.1 GOLD PCB
库存 : 81
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
  • 1
请发送询价,我们将立即回复。
用户指南
Insulation Height 0.325" (8.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 1250V
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Series Dubox™, BergCon® PV™
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)