68021-230HLF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
68021-230HLF
描述:
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.190" (4.83mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 110V
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 30
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material -
Contact Finish Thickness - Post -
Series BERGSTIK® II
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)