69154-310LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
69154-310LF
描述:
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD
用户指南
Insulation Height 0.310" (7.87mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000V
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features Board Lock
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Series Dubox™
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)