70RXA560MEFC16X25
Rubycon
型号:
70RXA560MEFC16X25
品牌:
Rubycon
描述:
CAP ALUM 560UF 20% 70V RADIAL TH
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 70 V
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.0615 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 51mOhm @ 100kHz
Series RXA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.93 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 560 µF