74AC240PC
onsemi
型号:
74AC240PC
品牌:
onsemi
封装:
20-PDIP
描述:
IC BUFFER INVERT 6V 20DIP
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-PDIP
Series 74AC
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Mfr onsemi
Number of Elements 2
Package Tube
Base Product Number 74AC240
Current - Output High, Low 24mA, 24mA