75160-104-36LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
75160-104-36LF
描述:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 110V
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Series BERGSTIK®
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.300" (7.62mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.625" (15.88mm)