75844-302-04LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
75844-302-04LF
描述:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 110V
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Thickness - Mating 150.0µin (3.81µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Breakaway
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 4
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Series BERGSTIK®
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.135" (3.43mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.465" (11.81mm)