76314-135LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
76314-135LF
描述:
CONN RCPT 70POS 0.1 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 70
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Series BergCon®
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Blue
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.135" (3.43mm)