Mill-Max Manufacturing Corp.
型号:
831-47-040-10-001000
封装:
-
批次:
-
描述:
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD PCB
购买数量:
递送:

付款:
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
1
$5.5005
$5.5005
10
$4.99415
$49.9415
100
$4.400305
$440.0305
500
$3.740226
$1870.113
1000
$3.190195
$3190.195
请发送询价,我们将立即回复。

| Insulation Height | 0.165" (4.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | - |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Contact Type | Female Socket |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Receptacle |
| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Style | Board to Board |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 1 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 40 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Series | 831 |
| Contact Shape | Circular |
| Row Spacing - Mating | - |
| Insulation Color | Black |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Tube |
| Base Product Number | 831-47 |