首页 / 薄膜电容器 / 947D241K102ACGSN
minImg
947D241K102ACGSN
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
947D241K102ACGSN
描述:
CAP FILM 240UF 10% 1KVDC RADIAL
用户指南
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.992" (76.00mm)
Tolerance ±10%
Termination Threaded, Female
Lead Spacing 1.260" (32.00mm)
Size / Dimension 3.346" Dia (85.00mm)
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5 mOhms
Series 947D
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 230V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 240 µF