首页 / 薄膜电容器 / 947D541K901CDRSN
minImg
947D541K901CDRSN
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
947D541K901CDRSN
描述:
CAP FILM 540UF 10% 900VDC RADIAL
用户指南
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 3.465" (88.00mm)
Tolerance ±10%
Termination Threaded, Female
Lead Spacing 1.969" (50.00mm)
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2 mOhms
Series 947D
Voltage Rating - DC 900V
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 230V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 540 µF