95278-802-40LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
95278-802-40LF
描述:
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Breakaway
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.315" (8.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Series BERGSTIK®
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)