953260-2000-AR-PT
3M
型号:
953260-2000-AR-PT
品牌:
3M
描述:
CONN RCPT 60POS 0.079 GOLD SMD
用户指南
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000VDC
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 60
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 40.0µin (1.02µm)
Series 953
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)