957224-2000-AR-PT
3M
型号:
957224-2000-AR-PT
品牌:
3M
描述:
CONN HEADER SMD 24POS 2MM
用户指南
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board
Features Keying Slot, Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Series 957
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)