961250-6700-AR-TP
3M
型号:
961250-6700-AR-TP
品牌:
3M
描述:
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.260" (6.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Series 961
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)