98414-F06-14U
Amphenol ICC (FCI)
型号:
98414-F06-14U
描述:
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
用户指南
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Series Minitek® 2.00mm
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Cream
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)