A3B-50PA-2DS(83)
Hirose Electric Co Ltd
型号:
A3B-50PA-2DS(83)
描述:
CONN HEADER R/A 50POS 2MM
用户指南
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200VAC
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 2.00µin (0.051µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Series A3
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)