AT13-18PC-BM04BK
Amphenol Sine Systems Corp
型号:
AT13-18PC-BM04BK
描述:
18 POSITION, RIGHT ANGLE FLANGE
用户指南
Insulation Height 1.390" (35.30mm)
Ingress Protection IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 13A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Mounting Flange, Potting Wall
Pitch - Mating 0.185" (4.70mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 3
Applications Automotive, Industrial
Number of Positions 18
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Series BoardLock™ AT
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.193" (4.90mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)