首页 / 微控制器 / AT87F55WD-24PC
minImg
AT87F55WD-24PC
Microchip Technology
型号:
AT87F55WD-24PC
封装:
40-PDIP
描述:
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP
用户指南
Core Processor 8051
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Speed 24MHz
Program Memory Type OTP Quick FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 32
Peripherals WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 40-PDIP
EEPROM Size -
Series 87F
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 20KB (20K x 8)
Package Tube
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V