首页 / 微控制器 / AT89S8253-24JC
minImg
AT89S8253-24JC
Microchip Technology
型号:
AT89S8253-24JC
封装:
44-PLCC (16.6x16.6)
描述:
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44PLCC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 24MHz
Number of I/O 32
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type External
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
EEPROM Size 2K x 8
Series 89S
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI, UART/USART
Program Memory Size 12KB (12K x 8)
Package Tube
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V