ATMEGA16-16PU
Microchip Technology
型号:
ATMEGA16-16PU
封装:
40-PDIP
描述:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
库存 : 918
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
  • 1
请发送询价,我们将立即回复。
用户指南
Core Processor AVR
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 16MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 32
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 40-PDIP
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V