ATMEGA48-20PU
Microchip Technology
型号:
ATMEGA48-20PU
封装:
28-PDIP
描述:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
库存 : 194
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
  • 1
请发送询价,我们将立即回复。
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-PDIP
EEPROM Size 256 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 6x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V