首页 / 微控制器 / ATMEGA48P-20MUR
minImg
ATMEGA48P-20MUR
Microchip Technology
型号:
ATMEGA48P-20MUR
封装:
32-VQFN (5x5)
描述:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
用户指南
Core Processor AVR
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
EEPROM Size 256 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V