首页 / 针座,公插针 / B12B-XH-AM(LF)(SN)
minImg
B12B-XH-AM(LF)(SN)
JST Sales America Inc.
型号:
B12B-XH-AM(LF)(SN)
描述:
CONN HEADER VERT 12POS 2.5MM
库存 : 3359
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
  • 1
请发送询价,我们将立即回复。
用户指南
Insulation Height 0.276" (7.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 12
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Finish Thickness - Post -
Series XH
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 9.8mm