BBL-125-T-F
Samtec Inc.
型号:
BBL-125-T-F
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADR LOPRO 25POS .100 TIN
用户指南
Insulation Height 0.085" (2.15mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material -
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 25
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Series BBL
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Nickel
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Tube
Overall Contact Length 0.332" (8.43mm)