BCS-137-L-S-TE-029
Samtec Inc.
型号:
BCS-137-L-S-TE-029
描述:
CONN RCPT 37POS 0.1 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 37
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 36
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)