BCS-146-L-D-TE-092
Samtec Inc.
型号:
BCS-146-L-D-TE-092
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN RCPT 92POS 0.1 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 92
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Tiger Claw™ BCS
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 91
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)