BCS-146-L-S-HE-011
Samtec Inc.
型号:
BCS-146-L-S-HE-011
描述:
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB R/A
用户指南
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 46
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 45
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)